- Район "Красно село"
- Администрация
- Услуги
- Образование
- Обекти
- Култура и изкуство
- Етажна собственост
- Национална кампания за енергийна ефективност
- Кадастрална карта на район "Красно село"
- ЗОП - Профил на купувача
- Нормативна база
- Обяви
- Достъп до обществена информация
- Публични регистри
- План за защита на район "Красно село" при бедствия
- Механизъм за лична помощ
- Защита на лични данни
- Патронажна грижа
- Проект екологично отопление
- Мнения и благодарности
- Компенсации за неприети деца
- Асистентска подкрепа
- Европейски и парламентарни избори-9 юни 24
Фестивалът се организира от Фондация за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА в партньорство с Район „Красно село“ и с финансовата подкрепа на Програма Европа- 2018 на Столична община.
Всяка сряда от 10:30 часа до 17:30 часа се предлагат разнообразни фермерски и занаятчийски храни на малки производители от страната: краве, овче, биволско и козе сирене и кисело мляко, кашкавал, мед и пчелни продукти, сладка и сиропи, яйца, прясно месо, занаятчийски хляб, ядки, печена тиква и тиквени семки, биовино, биооцет, биочай, сезонни плодове и зеленчуци, пресни и сушени билки и подправки, козметика, цветя…
Запазена марка на Фестивала са демонстрациите и дегустациите на фермерски храни и рецепти, организирани два пъти през деня. На 28 март (сряда) на Фестивала ще има демонстрация на правене на сметана и масло с мляко на малката семейна ферма „Мантарови“, които можете да направите после в домашни условия. Мандрата е създадена през 2015 година. Произвежда само сирене, в което е вложено единствено и само млякото от кравите на фермата. Животните са внимателно подбрани с дългогодишна селекция. Фермата е разположена в село Паталеница, Пазарджишко по северната част на Родопския рид Каркария, където природата е чиста, а климатът – мек. Демонстрациите са между 12 и 13 и между 16 и 17 часа.
В следващите издания на Фестивала до края на септември 2018 се предвиждат демонстрации и дегустации на автентични фермерски храни и български занаяти, възраждането на забравени рецепти, публични готвения с фермерски продукти и др. Две от изданията на Фестивала– „Опитайте стари български рецепти с мляко“ и „Дъх на рози на Фестивала“ - са насочени към гостите на събития по време на Българското председателство на ЕС.
Всички фермери и производители са регистрирани по наредбите 3 и 26 на Министерството на земеделието, храните и горите или по Закона за храните. Много от тях в районите от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина са подкрепени от проекта „За Балкана и хората“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.