- Район "Красно село"
- Администрация
- Услуги
- Образование
- Обекти
- Култура и изкуство
- Етажна собственост
- Национална кампания за енергийна ефективност
- Кадастрална карта на район "Красно село"
- ЗОП - Профил на купувача
- Нормативна база
- Обяви
- Достъп до обществена информация
- Публични регистри
- План за защита на район "Красно село" при бедствия
- Механизъм за лична помощ
- Защита на лични данни
- Патронажна грижа
- Проект екологично отопление
- Мнения и благодарности
- Компенсации за неприети деца
- Асистентска подкрепа
- Европейски и парламентарни избори-9 юни 24
Уважаеми съграждани,
Информираме Ви за процедурата по проект „BG-RRP-4.023 - ПОДКРЕПА ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНИЯ СГРАДЕН ФОНД -ЕТАП I“, чийто старт предстои. До 30.10.2022 беше крайната дата за подаване на предложения и възражения по проекта.
Сега предстои да бъдат одобрени насоките за кандидатстване за саниране на жилищните сгради по Плана за възстановяване и устойчивост и сдруженията на собствениците ще могат да подават заявления пред общините. По информация на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за енергийна ефективност на жилища във всички български общини ще бъдат инвестирани над 1,4 млрд. лева. Изискването е сградата да е с минимум четири апартамента и повече от един собственик. Ако няма някои промени в крайния предстоящ за одобрение вариант на насоките, кандидатстването ще е до 31 март 2023 г., а сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. Вторият етап за кандидатстване ще продължи до 31 декември, като одобрените жилищни сгради ще получат 80% безвъзмездна финансова помощ от Плана, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.
Напомняме, че само сдружение на етажната собственост, учредено по реда на Закона за управление на етажната собственост и създадено единствено за целите на тази програма, ще има право да кандидатства. При подготовка на проекта трябва да се предвидят средства за техническо и енергийно обследване на сградата. Според прогнозата на експертите от МРРБ, цените ще са по референтни стойности и за квадратен метър се очаква да не надхвърлят 5,10 лв. без ДДС.
Колкото е по-енергонеефективна сградата, според енергийните и техническите обследвания, толкова по-големи са шансовете да се спечелят повече точки при кандидатстването за саниране.
„Целта е да се привлекат за участие в програмата собствениците на старите блокове, които имат най-голяма необходимост от това.
Трябва да се подчертае още едно важно условие - санирането на блоковете трябва да бъде извършено в синхрон с изискванията на съответстваща общинска наредба или указания за архитектурния облик на сградите. Целта е да има синхронизиран подход при санирането, а не всеки да прави каквото си иска саниране. В някои общини вече има такива наредби, като идеята е да се стимулират повече общини да приемат подобни изисквания.
Освен задължителното обследване за енергийна ефективност и паспорт, сдружението ще трябва да сключи и партньорски договор с общината, както и да бъде изготвена индикативна количествено-стойностна сметка.
Всички сгради, които ще бъдат санирани по новата програма, трябва да постигнат енергиен клас "B" и минимум 30% спестявания на първична енергия. Сред дейностите, които ще са допустими, са подмяна на дограми, монтаж на топлинна изолация по стени, покриви, подове.
Крайният срок за усвояване на средствата за енергийна ефективност на жилищните сгради по Плана е 2026 година.
За актуална информация следете интернет страницата на МРРБ - mrrb.government.bg , както и сайта на Район „Красно село“-СО – www.krasnoselo.bg